22 marca uczniowie klasy 4CG i 2TA wraz z opiekunami byli na bardzo ciekawej i pouczającej wycieczce w Oświęcimiu.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku w Oświęcimiu – budowli wzniesionej w średniowieczu na szczycie wzgórza, na prawym brzegu rzeki Soły. Obejrzeliśmy ekspozycje znajdujące się w muzeum związane z historią miasta. Później oglądaliśmy panoramę Oświęcimia ze zbudowanej pod koniec XIII wieku wysokiej, mierzącej 30 metrów, wczesnogotyckiej wieży. Pod zamkiem znajdują się tunele o łącznej powierzchni 300 metrów. Starszy z nich został wybudowany za czasów zaboru austriackiego pod koniec XVIII wieku a w czasie II wojny światowej Niemcy wydrążyli drugi tunel.
W tunelach wzięliśmy udział w interaktywnej trasie historycznej „Gra o niepodległą”. Każdy z nas mógł wcielić się w postać Ignacego, młodego oświęcimianina, który wraz z Legionami Polskimi uczestniczy w działaniach bojowych I wojny światowej na drodze ku niepodległości Polski. Poczuliśmy się uczestnikami wydarzeń sprzed 100 lat: przenieśliśmy się do wirtualnych bunkrów i okopów, mogliśmy polatać dwupłatowym samolotem zwiadowczym a nawet poprowadzić pociąg pancerny.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Ratusza i obejrzenie wystawy „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”, która ukazała nam w ciekawy, nowoczesny i interaktywny sposób 800 lat historii Oświęcimia.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – muzeum utworzonego w 1947 roku staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. To miejsce stało się symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i więźniach innych narodowości.
Historia Auschwitz-Birkenau była dla nas nie tylko poznaniem jednej z największych europejskich nekropolii, miejsca bestialstwa i eksterminacji ale też cenną lekcją i przestrogą do czego może prowadzić nienawiść, rasizm i nacjonalizm połączony z brutalną siłą. Mówią o tym tablice w wielu językach umieszczone obok Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu Auschwitz. To tu składają hołd ofiarom światowi przywódcy polityczni i religijni wśród nich papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek, oraz miliony ludzi z całego świata – w środę staliśmy się jednymi z nich.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.