23 września 2022 roku uczniowie w ramach zajęć praktycznych zapoznali się z pracą stacji diagnostycznej w Kobylcu.
Na stacji diagnosta weryfikuje najpierw numer VIN, który musi zgadzać się z dokumentami. Następnie sprawdza, czy mamy sprawną gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Przygląda się szybom, czy nie są za bardzo przyciemnione. Przednie boczne szyby muszą mieć minimum 70% przepuszczalności, a czołowa do 75%. Niektóre auta kończą przegląd z wynikiem negatywnym już na tym etapie.
Kolejny punkt to kontrola oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Warto to zrobić samodzielnie jeszcze przed badaniem, unikniemy rozczarowania. Zwróćmy uwagę na wszystkie żarówki, łącznie z podświetleniem tablicy rejestracyjnej oraz światłami przeciwmgłowymi. Przy okazji sprawdźmy klakson, bo to również element, który może nas zdyskwalifikować. Za jego brak dostaniemy mandat, w razie kontroli na drodze.
Diagnosta sprawdza ogumienie, oceniając w szczególności dopasowanie opon o tym samym wzorze na osi oraz rzeźbę bieżnika, która nie może być niższa niż 1,6 mm. Od wielu lat kontroli podlega układ wydechowy. Podczas badania mierzy się emisję spalin.
Najważniejszy element kontroli to sprawdzenie układu zawieszenia, czyli test na rolkach. Diagnosta ocenia go przy pomocy specjalnych szarpaków układu kierowniczego i hamulcowego. Musi wyeliminować wszelkie luzy i wycieki, które mogłyby obniżać bezpieczeństwo podróży.
Wiedzę o działaniu stacji diagnostycznej zdobywali uczniowie klasy kierowca mechanik. Wizyta z pewnością poszerzyła wiedzę uczniów, co wpłynie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
#BranzaMechanicznaImotoryzacyjna
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.