I LOVE MUSZYNA!!!

10.05.2023

Uczniowie klasy IIB i ISB wraz z opiekunami p. Małgorzatą Majda-Frączek i p. Barbarą Rychel, przy przepięknej pogodzie, przemierzyli miejsca: z Łapanowa przez Łąktę – Żegocinę – Nowy Sącz – Nawojową – Krynicę-Zdrój i MUSZYNĘ – miejsce docelowe / Beskid Sądecki. 

Historia: zasięg Państwa Muszyńskiego z okresu 1391-1781. Historia zaczyna się od Wyszy Niegowickiego / Scholastyka Krakowskiego-XIII wiek zarządca / w testamencie przekazał Muszynę biskupom Krakowskim, W. Łokietek odebrał im Klucz Muszyński a W. Jagiełło chcąc się wkupić w łaski duchowieństwa podarował im ziemię ponownie, w ich rękach pozostawała do zaborów. Dwa miasta wchodziły w skład, Muszyna i obecny Tylicz oraz 35 wsi. Państwo Muszyńskie cieszyło się dużą autonomią, posiadało swoją własną administrację, sąd i wojsko. Węgierski Szlak handlowy był wzdłuż Popradu, na Wawel trafiało wino z Węgier, zboże, wódka, płótno i żelazo. Łemkowie którzy żyli tam spokojnie trudnili się rolnictwem i pasterstwem, tworzyli swoją kulturę i budowali piękne cerkwie. Po wojnie zostali brutalnie wysiedleni podczas najbardziej znanej akcji ,,Wisła’’ początkowo na ziemie zachodnie, później na wschód.

Dzisiaj Zamek, piękny Rynek, Ratusz, Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Mari Panny, Ogrody Biblijne – największe tego typu w Polsce, w artystyczny sposób przedstawiają historię ujętą w Starym i Nowym Testamencie. Ogrody Sensoryczne – na zboczach Suchej Góry, na Zapopradziu, nazywane Ogrodami Zmysłów. Każda strefa ma oddziaływać na inny zmysł: smak, węch, wzrok, słuch i dotyk, pełnią funkcję rekreacyjną i terapeutyczną. Ogrody Magiczne – inaczej Ogrody Miłości. Ciekawym miejscem jest także Ptaszkarnia (np. paw indyjski, kaczka mandarynka, czarne łabędzie i inne) – tu zatrzymaliśmy się  najdłużej – i jeszcze Cukiernia „Szarotka” z Patronem S. Smoła, właścicielem od 1980-2008, tam właśnie cukiernicy mieli raj dla podniebienia.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

               

I LOVE MUSZYNA!!!

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.