Dzień Języka Ojczystego

23.02.2025

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące. Promowaniem i upowszechnianiem języka polskiego poza granicami kraju zajmują się instytucje podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W sposób szczególny działania te wspiera powołany w 2022 r. Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Obchody tego święta w naszej szkole są okazją do refleksji nad bogactwem i pięknem polszczyzny, ale także nad wyzwaniami, przed którymi stoi nasz język w dobie globalizacji i szybkiego rozwoju technologii. Dzień Języka Ojczystego to nie tylko lekcja patriotyzmu, ale przede wszystkim szansa na rozbudzenie pasji do języka polskiego i przypomnienie, jak ważną rolę odgrywa on w kształtowaniu ich tożsamości i kultury.

  1. Konkurs na najpiękniejsze polskie słowo – uczniowie wybierają i uzasadniają swój wybór, prezentując znaczenie i etymologię słowa.
  2. Konkurs poezji – uczniowie piszą wiersze inspirowane wybranymi słowami lub frazami związanymi z językiem polskim.
  3. Językowy MasterChef – uczestnicy tworzą nowe słowa lub neologizmy, wyjaśniając ich znaczenie i potencjalne zastosowanie.
  4. „Polskie przysłowia na wesoło” – uczniowie ilustrują wybrane przysłowia, tworząc komiczne scenki lub rysunki.
  5. „Językowy wehikuł czasu” – zabawa polegająca na tłumaczeniu współczesnych tekstów na język staropolski lub odwrotnie.
Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.