Relacje z wyjazdów

Uczestnicy Erasmusa+ we „Florencji nad Łabą”

22.11.2017
Uczestnicy Erasmusa+ we „Florencji nad Łabą” 1
Uczestnicy Erasmusa+ we „Florencji nad Łabą” 1

Miasto Drezno (po niemiecku Dresden) znajduje się nieopodal Republiki Czeskiej i Polski. Przez miasto przepływa rzeka Łaba (po niemiecku Elbe) i właśnie dlatego miasto bywa nazywane też „Florencją nad Łabą”. Drezno jest piątym co do wielkości miastem w Niemczech i największym miastem Saksonii. Mimo, że w trakcie II wojny światowej Drezno zostało praktycznie zrównane z ziemią, możemy znaleźć tu wiele cennych zabytków, głównie dzięki późniejszym renowacjom.

Nasze zwiedzanie ograniczyliśmy do najbardziej znanych obiektów na Starym Mieście. Zobaczyliśmy: Operę Narodową Sempera na Placu Teatralnym, gmach Kunsthalle im Lipsiusbau, gdzie ma siedzibę Akademia Sztuki w Dreźnie i gdzie prezentowane są wystawy czasowe z różnych dziedzin sztuki, pałac barokowy z galerią sztuki Zwinger i wytworne, odtworzone kamienice na Rynku. Ponadto podziwialiśmy barokowy kościół p.w. Marii Panny (Frauenkirche) i znajdujący się przed nim, wykonany z brązu, pomnik Marcina Lutra. Sporo czasu spędziliśmy w kościele Hofkirche. Ta katolicka świątynia p.w. Św. Trójcy jest jedną z największych nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii. Świątynia w stylu późnego baroku została wzniesiona na zlecenie Augusta III Sasa przez włoskiego architekta Gaetano Chiaveriego w latach 1739-1751. Podczas nalotu na Drezno 13-15 lutego 1945roku kościół został zniszczony. Szczęśliwie ocalała wieża i większa część dekoracji rzeźbiarskiej elewacji zewnętrznych. Już w czerwcu 1945 roku odprawiono pierwszą mszę świętą. Odbudowa trwała do 1965 roku. W 1980 roku dawny kościół dworski został podniesiony do godności katedry diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej. Do dzisiaj odbywają się tutaj msze święte w języku polskim. W nawie bocznej katedry naszą uwagę przyciągnęła tablica upamiętniająca „Poznańską Piątkę”. Byli to młodzi wychowankowie Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko. Mieli od 20 do 23 lat. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji politycznej zostali aresztowani we wrześniu 1940 roku, więzieni w Poznaniu, Wronkach, Berlinie, Zwickau i w Dreźnie. W więzieniach zachowali spokój i niespotykaną pogodę ducha. Zostali zgilotynowani przez Niemców w Dreźnie 24 sierpnia 1942 roku. W czerwcu 1999 roku papież Jan Paweł II beatyfikował poznaniaków w gronie 108 polskich męczenników. W krótkim czasie jak najwięcej zobaczyć i zwiedzić? Czy to możliwe? Tak, bowiem w centrum Drezna wszystko co piękne, sławne i ciekawe położone jest blisko siebie.

Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.