Santuario della Madonna di San Luca

6 czerwca br. zwiedziliśmy Sanktuarium Madonny Świętego Łukasza usytuowane na szczycie wzgórza Monte della Guardia. Świątynia jest jednym z symboli Bolonii – miejscem, do którego mieszkańcy udają się nie tylko w celach modlitewnych, ale także po to aby w miłej, rodzinnej atmosferze spędzić czas, uprawiać sport lub podziwiać panoramę miasta.Do Sanktuarium prowadzą arkady o długości 3796 metrów. Składają się one z 666 łuków posiadających numery, a także wmurowane tablice upamiętniające sponsorów renowacji. Arkady swój początek mają przy średniowiecznej bramie miejskiej – Porta Saragozza, natomiast koniec właśnie przy Sanktuarium. Powstały w celu ochrony świętego obrazu Madonny przed deszczem podczas organizowanych procesji. W architekturę arkad wbudowano także kapliczki ozdobione freskami.

Spacer arkadami pozwolił nam podziwiać boloński stadion (Renato Dall’Ara Stadium) oraz piękne widoki na „czerwone miasto” (kolor murów i miejskich dachów Bolonii). Natomiast na samym szczycie wzgórza powitała nas okazała budowla o charakterystycznej barwie – Sanktuarium Maryjne.

Według miejscowych przekazów w XII do Bolonii przybył przedstawiciel Konstantynopola, który z kościoła Hagia Sophia przywiózł ze sobą ikonę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Miejscowy Biskup nakazał umieścić obraz w kapliczce na szczycie wzgórza, a kilkadziesiąt lat później zdecydował, że powstanie tutaj sanktuarium maryjnego kultu. Kościół w obecnej formie zastąpił budowlę z XV wieku i został zbudowany w latach 1723-1757 przez Carlo Francesco Dotti. Dwie zewnętrzne empory ukończył syn architekta – Giovanni Giacomo w 1774 roku.