Michałów (Państwowa Stadnina) – Pińczów (Gomar)

Uczniowie technikum rolniczego (kl. I, II, III) zwiedzili Państwową Stadninę Koni w Michałowie oraz Przetwórnię Owoców i Warzyw GOMAR w Pińczowie. Do tej pory nie mieliśmy świadomości, że w tak niewielkiej odległości od nas znajdują się tak ciekawe obiekty. Stadnina Koni zrobiła na nas ogromne wrażenie: od ogólnego wyglądu, rozplanowania obiektów gospodarskich, porządku „w obejściu” poprzez trofea: nagrody, puchary, dyplomy… do żywego inwentarza – koni i bydła.


Konie – czysta krew arabska, małopolskie taranty i kuce szetlandzkie.
Bydło – stada krów mlecznych, rasy jersey i holsztyno-fryzyjskiej.
Araby z Michałowa osiągają na aukcjach zawrotne ceny, sprzyja im tutaj klimat Ponidzia (przepuszczalne gleby i suche powietrze) oraz pasja hodowlana kierownictwa i pracowników.

Kolejnym punktem wycieczki była przetwórnia GOMAR. Pokazano nam linię technologiczną do produkcji koncentratu jabłkowego: od rozładunku surowca (jabłek przemysłowych luzem po około 0,20 zł/kg) po produkt finalny – koncentrat w magazynie (beczki 200 l, tankosilosy, cysterny). Wydajność około 7 kg/ 1 litr koncentratu.  B. Rychel, A. Biernat Zdjęcia: K. Wojtas